stowarzyszenie bazapct

sport i turystyka

Bytyń Wielki - oaza żeglarstwa

 

 

Wsi spokojna, wsi wesoła ... w odległości 1h od Bazy PCT!

Bytyń Wielki – największe jezioro Pojezierza Wałeckiego, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, na terenie gmin Mirosławiec, Tuczno i Wałcz.

     W 2005 roku dokonano badań czystości wód powierzchniowych, gdzie oceniono wody Bytynia Wielkiego na II klasę czystości. Stwierdzono także II kategorię podatności na biodegradację
     W 1955 roku wprowadzono urzędowo nazwę Wielki Bytyń, zastępując poprzednią niemiecką nazwę jeziora – Großer Böthin See. W 2006 roku Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych zmieniła kolejność wyrazów nazwy na Bytyń Wielki. W wielu publikacjach i na mapach topograficznych jezioro występuje pod nazwą Betyń, bądź Bytyń (bez określenia Wielki)
     Czystość wód jeziora zależna od pory roku... nie mniej utrzymująca się w na bardzo wysokim poziomie.
     Na jeziorze znajdują się dwie wyspy i trzy długie odnogi - zatoki: Drzewoszewska, Nakielska i Lubieska oraz klika mniejszych zatok - Piecnicka, Krępa i Marcinkowicka. Bytyń jest jeziorem polodowcowym o urozmaiconej linii brzegowej w postaci wzniesień (do 30 m) porośniętych lasami (głównie buczyna). Przy brzegach jeziora znajdują się dwa wczesnośredniowieczne grodziska najprawdopodobniej z początku XII wieku. Nad jeziorem znajdują się miejscowości turystyczne: Nakielno, Próchnowo, Drzewoszewo, stanica harcerska w Próchnówku. W latach 1975-1998 jezioro administracyjnie należało do województwa pilskiego będąc największym jeziorem w tym województwie.
      Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 829,0ha do 877,1 ha[2] lub 881 ha. Jest największym jeziorem Pojezierza Wałeckiego. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 112,9 m n.p.m.[ do 113,0 m n.p.m.. Średnia głębokość jeziora wynosi 10,4 m, natomiast głębokość maksymalna 41,0 m.
      Niestety dla jednych , dobrze dla innych - obowiązuje tam zakaz pływania na łodziach z silnikami o napędzie mechanicznym... czyli nawet elektryczny nie wchodzi w grę.
      Droga dojazdowa jak i trakty w samej miejscowości gruntowe...
UWAGA NA DROGĘ DOJAZDOWĄ! - jak to nazwał nasz kolega: jest to"pogromca misek olejowych" 
 
 
 

Znajdziesz nas na